Spreed WebRTC 1.0 - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: Start chat
ja: チャットを始める

en: Start video call
ja: テレビ電話を始める

en: Start audio conference
ja: 音声会議を始める

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Take picture
ja: 写真を取る

en: Waiting for camera
ja: カメラ待ち

en: Chat sessions
ja: チャットのセッション

en: Room chat
ja: ルームチャット

en: Peer to peer
ja: ピア・ツー・ピア

en: Close chat
ja: チャットを終える

en: is typing...
ja: は入力中です...

en: has stopped typing...
ja: は入力を止めました...

en: Type here to chat...
ja: ここに入力してチャット開始します...

en: Send
ja: 送信

en: Reject
ja: 拒否

en: Name
ja: 名前

en: Close
ja: 閉じる

en: File sharing
ja: ファイル共有

en: File is no longer available
ja: ファイルは有効ではありません

en: Download
ja: ダウンロード

en: Open
ja: 開く

en: Unshare
ja: 共有取り消し

en: Retry
ja: リトライ

en: Download failed.
ja: ダウンロード失敗.

en: Share your screen
ja: 画面を共有する.

en: Chat
ja: チャット

en: Mute microphone
ja: 消音

en: Turn camera off
ja: カメラをオフにする

en: Settings
ja: 設定

en: Change room
ja: ルームチェンジ

en: Room
ja: ルーム

en: Leave room
ja: ルームを出る

en: Main
ja: メイン

en: Current room
ja: 現在のルーム

en: Screen sharing options
ja: 画面共有オプション

en: Fit screen.
ja: 画面に合わせる

en: Your name
ja: あなたの名前

en: Your picture
ja: あなたの写真

en: Microphone
ja: マイク

en: Camera
ja: カメラ

en: Video quality
ja: ビデオ画質

en: Low
ja: 低い

en: High
ja: 高い

en: Language
ja: 言語

en: Language changes become active on reload.
ja: 言語の変更は再読み込み時に適用となります.

en: Default room
ja: デフォルト・ルーム

en: Set alternative room to join at start.
ja: スタート時に別のルームに参加する.

en: Desktop notification
ja: デスクトップ通知

en: Enable
ja: 有効にする

en: Denied - check your browser settings
ja: 拒否 - ブラウザ設定を確認して下さい

en: Allowed
ja: 許可

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Max video frame rate
ja: ビデオ最高フレームレート

en: auto
ja: 自動

en: Show advanced settings
ja: 詳細設定を表示

en: Hide advanced settings
ja: 詳細設定を隠す

en: Remember settings
ja: 設定を保存

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Online
ja: オンライン

en: Calling
ja: 発信中

en: Hangup
ja: 切断

en: In call with
ja: と会話中

en: Conference with
ja: と会議中

en: Your are offline
ja: オフラインです

en: Go online
ja: オンラインにする

en: Connection interrupted
ja: 接続は中断されました

en: An error occured
ja: エラーが発生しました

en: Incoming call
ja: 着信中

en: from
ja: から

en: Accept call
ja: 通話

en: Waiting for camera/microphone access
ja: カメラ・マイクの接続待ち.

en: Your audio level
ja: あなたの音量

en: Checking camera and microphone access.
ja: カメラ・マイクの接続確認中.

en: Please allow access to your camera and microphone.
ja: カメラとマイクの接続を許可してください.

en: Camera / microphone access required.
ja: カメラ・マイクの接続が必要です.

en: Please check your browser settings and allow camera and microphone access for this site.
ja: ブラウザ設定で、このサイトへのカメラ・マイクの接続を許可してください.

en: Skip check
ja: チェックをスキップ

en: Click here for help (Google Chrome).
ja: ここをクリックしてヘルプ表示(Google Chrome)

en: Please set your user details and settings.
ja: あなたのプロフィールとアプリの動作を設定してください.

en: Peer to peer chat active.
ja: ピア・ツー・ピア・チャットがアクティブです.

en: Peer to peer chat is now off.
ja: ピア・ツー・ピア・チャットがオフです.

en:  is now offline.
ja:  は今オフラインです

en:  is now online.
ja:  は今オンラインです

en: You share file:
ja: あなたの共有ファイル:

en: Incoming file:
ja: 受信中ファイル:

en: Your browser does not support WebRTC. No calls possible.
ja: ブラウザがWebRTCをサポートしていない為通話はできません.

en: Restart required to apply updates. Click ok to restart now.
ja: アップデート適用のため再起動してください.ここをクリックして再起動する.

en: Failed to access camera/microphone.
ja: カメラ・マイクへの接続に失敗しました.

en: Failed to establish peer connection.
ja: ピアとの接続に失敗しました.

en: We are sorry but something went wrong. Boo boo.
ja: 申し訳ないのですが、不具合が生じました。

en: Oops
ja: しまった

en: Peer connection failed. Check your settings.
ja: ピア接続に失敗しました.設定を確認してください.

en: User hung up because of error.
ja: エラーのため切断しました.

en:  is busy. Try again later.
ja:  は話中です.後で掛けなおしてください.

en:  rejected your call.
ja:  着信拒否されました.

en:  does not pick up.
ja:  は電話にでません.

en: Chat with
ja: とチャットする

en: Message from
ja: からのメッセージ

en: You are now in room %s ...
ja: あなたは%sのルームにいます...

en: Your browser does not support file transfer.
ja: ブラウザがファイル転送をサポートしていません.

en: Permission to start screen sharing was denied. Make sure to have enabled screen sharing access for your browser. Copy chrome://flags/#enable-usermedia-screen-capture and open it with your browser and enable the flag on top. Then restart the browser and you are ready to go.
ja: 画面共有は拒否されました.ブラウザの画面共有の設定を確認して下さい. Chromeのアドレスバーに chrome://flags/#enable-usermedia-screen-capture を入力して開き、スクリーンキャプチャのサポートを有効にしてください。その後ブラウザを再起動してください。

en: Use browser language
ja: ブラウザの言語を使用

en: Meet with me here:
ja: ここで私と会う:

en: Error
ja: エラー

en: Hint
ja: ヒント

en: Please confirm
ja: 確認して下さい

en: More information required
ja: さらなる情報が必要です

en: Ok
ja: OK

en: Access code required
ja: アクセスコードが必要です

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Please provide a valid access code.
ja: 有効なアクセスコードを入力してください.

en: Failed to verify access code. Check your Internet connection and try again.
ja: アクセスコードの確認に失敗しました.インターネット接続を確認してリトライしてください.

en: User
ja: ユーザー

en: Someone
ja: 誰か

en: Me
ja: 私
